Piekarnik parowy - czym kierować się przy wyborze?

Co definiuje dobrze wyposażoną kuchnię? Urządzenia, które są wielofunkcyjne. Do takich urządzeń na pewno zalicza się piekarnik parowy. Mutifunkcyjny mechanizm do pieczenia zadowoli każdego miłośnika gotowania. Piec konwekcyjno-parowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kuchni profesjonalnej. Wraz ze wzrostem popularności takich piekarników, zmalała też ich cena i liczba ich posiadaczy. Piekarniki parowe są coraz częstszym wyborem zwykłych użytkowników kuchni. 

Piec konwekcyjno-parowy nie jest już taki drogi jak miało to miejsce kilka lat temu. W poniższym poradniku opiszę wady i zalety tego narzędzia. Dowiesz się również jak wybrać dobry i niedrogi piekarnik, który będzie służył na lata. Zapraszam!

Spis treści
1. Czym jest piekarnik parowy (piec konwekcyjno-parowy)?
2. Definicja działania piekarnika parowego.
3. Jaką wielkość powinien mieć piec parowy?
4. Niezbędne funkcje dodatkowe.
5. Rekomendowany piekarnik parowy.
6. Wady i zalety

Czym jest piekarnik parowy?

 

Piece parowe to urządzenia głównie do zabudowy, bardzo rzadko spotyka się wolnostojące piekarniki parowe. Używając go można piec dokładnie tak samo jak w zwykłym piekarniku elektrycznym, można gotować przy użyciu samej pary, albo połączyć pieczenie z parą.

 

piekarnik parowy

W sklepach można znaleźć bardzo duży asortyment piekarników parowych, ale nie wszystkie do końca działają tak, jak to opisałem powyżej. Niektóre urządzenia potrafią gotować na parze, ale nie posiadają funkcji zwykłego pieczenia. Sami sprzedawcy również mają problem z odróżnieniem tych sprzętów. Należy pamiętać, że cechą prawdziwego piekarnika parowego jest możliwość połączenia dwóch funkcji – pieczenia tradycyjnego i gotowania na parze.

 

Działanie piekarnika parowego

 

 

piekarnik parowy

To są tak na prawdę zwykłe, tradycyjne piekarniki wzbogacone o funkcję pieczenia na parze. Przy wyborze odpowiedniego piekarnika, zalecam kilkukrotnie upewnić się, czy urządzenie będzie gotowało i piekło, bo o to w tym wszystkim chodzi. Piece również wykorzystują konwekcje, czyli metodę ogrzewania ciepłem, które częściowo pochodzi z pary i częściowo z nagrzanego powietrza. Procentowy stosunek (np 25% pary / 75% pieczenia) można swobodnie regulować z poziomu panelu sterowania piekarnika. Takie rozwiązanie podniesie smak przyrządzanych potraw na wyższy poziom. Mieszając parę z piecem tradycyjnym, możemy upiec kurczaka, który na zewnątrz ma chrupiącą skórkę, a w środku pozostaje soczysty.

 

Wielkość piekarnika parowego

Na rynku możemy spotkać dwie różne wielkości piecy parowych. Standardowej wielkości, tzw. „sześćdziesiąti” (pasują do szafki o szerokości 60cm) oraz piekarniki kompaktowe, które mają dość niestandardowe wymiary. Komora wewnętrzna tych drugich jest stosunkowo mała, liczy ona od 30-40l. Aby to zobrazować to napiszę, że taka wielkość pozwoli nam zmieścić tylko jedną blachę z gęsią.

piekarnik parowy

Z mojego punktu widzenia piekarniki kompaktowe są niepraktyczne ze względu na swój rozmiar. Po co kupować wielofunkcyjne narzędzie skoro można jednocześnie zmieścić tylko jedną „blaszkę”? Nad piekarnikiem kompaktowym zastanawiałbym się tylko i wyłącznie, jeżeli nie miałbym dostatecznie dużo miejsca w kuchni i byłbym zmuszony na takie rozwiązanie. Piekarnik parowy powinien być pakowny i mieć przynajmniej 60l pojemności.

 

Funkcje dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę

 

Jest to wybór oczywiście bardzo personalny. Istnieją gusta i guściki i w tym przypadku każdy ma swoje wybrane funkcje z których lubi lub nie lubi korzystać. Chciałbym natomiast zwrócić uwagę, że piekarniki parowe delikatnie różnią się w użytkowaniu od tradycyjnych piekarników i zamierzam się podzielić z Wami opisami funkcji, które według mnie są niezbędne w takim sprzęcie:

 

piekarnik parowy

Termosonda – to nic innego jak termometr, który wbija się w potrawę. Temperatura wnętrza potrawy wyświetla się na panelu sterowania. Przy piekarniku tradycyjnym nie jest aż takie ważne. Natomiast w piecu parowym chcemy uniknąć strat cieplnych w postaci uciekającej pary, termosonda daje tę możliwość.

Gotowe programy – funkcje typu Auto Cook szczególnie przydadzą się tym, którzy z piekarnikami parowymi nie mieli wiele do czynienia. Wybierając produkt, który chcemy gotować system sam oceni jaką mieszankę pary i zwykłego pieczenia ma zaserwować, aby nasze danie było najsmaczniejsze.

Odpowiednia wielkość komory wewnętrznej – tak jak wcześniej wspomniałem, unikałbym raczej piekarnika kompaktowego. Chcemy wykorzystać maksymalnie piec parowy więc wielkość komory wewnętrznej powinna wynosić minimalnie 65 litrów.

Wysoka klasa energetyczna – piece parowe do użytku domowego to bardzo nowoczesna technologia i rozwiązania w nich zastosowane są energooszczędne same w sobie. Oczywiście w przypadku tych urządzeń minimalna klasa energetyczna, którą należałoby wybrać to klasa A.

 

Rekomendowany piekarnik parowy

 

 

 

PIEKARNIK PAROWY ELECTROLUX

 Piekarnik parowy Electrolux EOC5E70X SteamCrisp – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Niska cena
– Bogate wyposażenie
– Aż 72 litry pojemności piekarnika
– Funkcje pozwalające zaoszczędzić energię

– SteamCrisp (soczyste w środku, chrupiąca skórka)

 

 

 

Piekarnik parowy Amica Soft Steam X-STEAM

Piekarnik parowy Amica ED37612B X-TYPE STEAM – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Funkcja pary- wypieki jak z cukierni (Amica BakingPRO System)
– Prowadnice teleskopowe z funkcją STOP
– Bogate wyposażenie
– Czyszczenie katalityczne

Bardzo atrakcyjna cena – sprawdź

 

 

 

amica EB71123A INTEGRA STEAM

AMICA EB71123A INTEGRA STEAM – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Termosonda
– Bardzo niska cena
– 45 gotowych programów
– Szeroki zakres temperatur (30st-280st)

 

 

 

bosch HRG 656XS2

BOSCH HRG 656XS2 – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Termosonda
– Termoobieg 4D
– Szeroki zakres temperatur (30st-300st)
– Zaawansowane zabezpieczenia

 

 

 

Zalety i wady piekarników parowych

Piekarnik parowy posiada na prawdę wiele zalet, głównym atutem jest to, że w każdym momencie możemy go używać jak zwykłego piekarnika. Zwracam również uwagę na rozmaite funkcje, których tradycyjny piekarnik nie posiada:

 

Rozmrażanie – nie chodzi tutaj o zwykłe rozmrażanie w niskiej temperaturze. Produkty spożywcze powinno rozmrażać się za pomocą wody. Taki typ oczywiście oferuje piec parowy łącząc ciepło z parą w odpowiednich proporcjach.
Podtrzymywanie ciepła – bardzo podobną funkcję mają niektóre piekarniki tradycyjne. Odpowiednia temperatura do utrzymania ciepła to zakres pomiędzy 50-70 stopni. W tradycyjnym piekarniku danie szybko wyschnie, parowy dostarczy odpowiednią ilość wilgoci, a potrawy nie będą suche.
Intensywny smak – dzięki funkcjom automatycznym łatwiej zachować smak zamarynowanych mięs i ryb. Gdy pieczemy kurczaka możemy ustawić program tak, aby po wyjęciu drób miał chrupiącą skórkę i był soczysty w środku.
Zachowane wartości odżywcze – obróbka termiczna za pomocą pary znacząco zmniejsza utratę cennych witamin, substancji odżywczych i mikroelementów. Pamiętaj, że gotowanie na parze samo w sobie jest bardzo zdrowe.
Czyszczenie parowe – kto z nas lubi sprzątać? Ja na pewno nie! Czyszczenie parowe można włączyć po zakończonym pichceniu, zmiękczy ono brud. Jedyne co musimy zrobić to przetrzeć wnętrze ściereczką.
Różnorodność funkcji – Możemy używać tylko pieczenia, lub tylko gotowania na parze. Funkcje również można łączyć w różnych proporcjach (np 50/50 lub 20/80 itd.). Tylko wyobraźnia będzie limitem dla naszych eksperymentów kulinarnych.

 

 

Powyżej mamy rozpisane całe spektrum wszelakich zalet, przejdźmy więc do wad. Jeżeli ten artykuł powstałby kilka lat wstecz, to mógłbym narzekać na wysoką cenę urządzeń i koszt ich utrzymania. Czasy się zmieniają, niegdyś drogie urządzenia nie są już takie kosztowne, a najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.

Najtańszy piekarnik parowy, który spełni wszystkie nasze wymagania to koszt około 2000 złotych. Tradycyjny piekarnik, który posiada podobne funkcje, ale nie jest piecem konwekcyjno-parowym, to koszt około 1500-1700 złotych. Czy jest zatem sens dopłacać różnicę, aby do piekarnika dodać funkcję pary? Odpowiedź brzmi TAK. Gotowanie przy użyciu pary jest ogromną rewolucją kulinarną. Jestem pewny, że różnicę w smaku, przyrządzonych potraw na parze, zauważą wszyscy domownicy.