Płyta indukcyjna jest ostatnio gorącym tematem. Coraz częściej proponują ją sprzedawcy sklepu, nasi ulubieni kucharze-celebryci zastąpili już nie używają w swoich programach „gazówki”. Płyty indukcyjne są tańsze w eksploatacji, łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Dodatkowe funkcje indukcji zwiększą bezpieczeństwo i ułatwią proces gotowania.
Czytając poniższy artykuł dowiesz wszystkiego na temat działania płyt indukcyjnych. Dowiesz się również jak w stu procentach wykorzystać możliwości swojej płyty indukcyjnej, oszczędzając przy tym czas i energię potrzebną na przygotowanie posiłku.
Spis treści
1. Indukcja, a płyta indukcyjna
2. Indukcja w praktyce
Indukcja a płyta indukcyjna
Aby zrozumieć działanie płyty indukcyjnej, w pierwszej kolejności trzeba poznać zasadę działania samej indukcji. Indukcja to nic innego jak skrót od indukcja elektromagnetyczna. Indukcja generuje energię używając fal magnetycznych. Oznacza to, że posiadamy dwa różne aspekty w jednym zjawisku jakim jest elektromagnetyzm.
Indukcja w praktyce
Jednym z bardzo popularnych zastosowań indukcji są szczoteczki elektryczne, które w swoim wnętrzu posiadają baterie/akumulator do ładowania. Urządzenia te mają bezpośredni kontakt z wodą, dlatego ich szczelna obudowa uniemożliwia dostanie się do środka wilgoci. To z kolei tworzy problem, jeżeli szczoteczka jest tak dobrze zabezpieczona, to jak to się dzieje, że możliwe jest doprowadzenie do środka energii elektrycznej potrzebnej do naładowania akumulatorka? Tutaj pojawia się indukcja. Jeżeli chcesz podładować swoją szczoteczkę, wystarczy, że podłączysz ją do ładowarki. Oba urządzenia (szczoteczka i ładowarka) posiadają szczelne, plastikowe zabezpieczenia, energia przepływa z ładowarki do szczoteczki za pomocą elektromagnetycznych fal.