Podłączenie płyty indukcyjnej krok po kroku
Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej pomoże Ci zaoszczędzić 150-200zł, ale wiąże się z natychmiastową utratą gwarancji na Twoją nową płytę!
Zanim przejdziesz dalej, by dowiedzieć się, jak podłączyć i zamontować indukcję, rozważ wezwanie dobrego elektryka, by wykonał podłączenie za Ciebie.
Nasi monterzy wykonują fachowe podłączenia płyt indukcyjnych we Wrocławiu z zaświadczeniem do gwarancji w cenie 199 złotych (0zł za dojazd). Wezwij elektryka portalu plytaindukcyjna.pl dzwoniąc na 514-777-556.
Po podłączeniu płyty w Twoim mieszkaniu, wydamy stosowne zaświadczenie, potwierdzające fachową instalację płyty. Tylko z tym zaświadczeniem, gwarancja Twojej indukcji będzie ważna.
Jeśli gwarancja nie jest Ci potrzebna i chcesz zaryzykować samodzielny montaż indukcji, czytaj dalej i dowiedz się, jak samodzielnie podłączyć indukcję.
Podłączenie płyty indukcyjnej na 230V, czy na tzw. „siłę”?
Sposób podłączenia płyty indukcyjnej w Twoim domu, uwarunkowany jest przez dwie rzeczy:
- Rodzaj instalacji elektrycznej (czy w swojej kuchni masz tzw. obwód siłowy?)
- rodzaj płyty indukcyjnej (jedno- czy trój-fazowa? W instrukcji płyty znajdziesz możliwe podłączenia)
Po pierwsze, musisz wiedzieć, jaki rodzaj instalacji elektrycznej znajduje się w Twojej kuchni. Zdarza się, że tzw. „siła”, czyli instalacja trójfazowa (o napięciu 400V) jest doprowadzona do domu lub mieszkania, ale w kuchni już tej instalacji nie ma.
Na umowie z zakładem energetycznym możesz mieć „instalację trójfazową”, ale życie może pokazać, że jest ona tylko na papierze lub tylko w rozdzielni na korytarzu.
To, ze nie masz „siły” w kuchni, może wynikać z faktu, że obwód z 3 fazami nie został po prostu do kuchni doprowadzony i „siła” jest np. tylko w garażu, kotłowni etc.).
Na szczęście taka sytuacja nie komplikuje nam zbyt wiele, bo większość produkowanych obecnie płyt indukcyjnych, ma możliwość podłączenia zarówno pod 230V, jak i 400V!
Zapytasz pewnie, czy płyta podłączona pod instalację jednofazową, nie będzie działała gorzej (wolniej). Cóż… Przy codziennym gotowaniu, gdy używamy 1-2 palników, szybkość gotowania będzie dokładnie taka sama, jak przy podłączeniu na „siłę”.
Nieco wolniej płyta może działać, gdy w tym samym czasie, postawimy na płycie 4 garnki i będziemy chcieli je wszystkie szybko zagotować. Taka sytuacja na szczęście nie zdarza się często.
Podłączenie płyty indukcyjnej bez przewodu (brak przewodu w zakupionej płycie)
Coraz częściej producenci indukcji, w celach oszczędności, nie dołączają do płyty przewodu! Wtedy dostajemy płytę jedynie z zaciskami, do których trzeba po prostu wprowadzić odpowiednie przewody. Wiąże się to z dodatkowym kosztem ok. 20-30zł, bo musimy połączyć jakoś płytę (znajdującą się w blacie) z przyłączem (najczęściej gniazdo lub puszka elektryczna w ścianie poniżej lub gdzieś z boku). Wtedy mamy właściwie do wykonania dwa połączenia (jedno w gniazdku, drugie w płycie).
Wygląda to mniej więcej tak, jak na zdjęciu poniżej:
To obecnie normalna praktyka i nie należy się temu dziwić!
Nasi monterzy wykonują takie podłączenia we Wrocławiu za jedyne 199 złotych (dojazd w cenie). Wezwij elektryka portalu plytaindukcyjna.pl dzwoniąc na 514-777-556.
Jak podłączyć indukcję na 230V?
Załóżmy, że wiesz już, że Twoja płyta indukcyjna powinna być podłączona do instalacji jednofazowej (230V), czyli: w kuchni masz tzw. jedną fazę i Twoja nowo kupiona płyta ma możliwość podłączenia pod 230V.
W instrukcji obsługi płyty (ważne, by była to instrukcja dokładnie do tego modelu, który instalujesz), na schemacie przyklejonym do przewodu płyty lub na naklejce pod płytą, znajdziesz schemat. Jest to schemat, ściśle według którego będziesz podłączał swoją indukcję!
Pamiętaj! Jakakolwiek pomyłka w połączeniu przewodów spowoduje uszkodzenie sterownika płyty i jedyne, co będzie można z płytą zrobić, to wyrzucić ją na śmietnik! Ale do odważnych świat należy i chcesz dalej robić to samodzielnie…
Przy podłączeniu na 230V, masz do połączenia najpewniej tylko 3 przewody:
N – przewód neutralny (zerowy) – najczęściej niebieski
PE– przewód ochronny (uziemienie)- najczęściej żółto-zielony
L – przewód fazowy – najczęściej czarny lub szary lub brązowy (ale może mieć właściwie wszystkie kolory)
Kluczem do sukcesu jest właściwe podłączenie przewodów do siebie, czyli przyłączenie przewodu fazowego przyłącza do przewodu fazowego płyty, przewodu ochronnego przyłącza do przewodu ochronnego płyty i przewodu neutralnego przyłącza do przewodu neutralnego płyty.
Nasi monterzy wykonują fachowe podłączenia płyt indukcyjnych we Wrocławiu i Warszawie za jedyne 199 złotych (dojazd w cenie). Wezwij elektryka portalu plytaindukcyjna.pl dzwoniąc na 514-777-556.