Płyta indukcyjna dwupalnikowa to idealne rozwiązanie dla małych kuchni lub dla małych gospodarstw domowych. „Indukcje” są oszczędniejszym rozwiązaniem niż inne płyty grzewcze (ceramiczna, gazowa). Dodatkowo płyty indukcyjne poprzez swoje zastosowania technologiczne są bardziej bezpieczne i funkcjonalne.
Dwupalnikowa płyta indukcyjna to świetna odpowiedź dla osób wciąż niezdecydowanych. Nie jesteśmy zmuszeni na zakup samej płyty indukcyjnej lub płyty gazowej. Kupując dwie płyty dwupalnikowe możemy cieszyć się wszystkimi zaletami obu kuchenek. Poniżej odpowiem na pytanie jakie są najlepsze dwupolowe płyty indukcyjne i na co zwracać uwagę przy zakupie takiej kuchenki.
Spis treści
1. Działanie płyty.
2. Dla kogo jest przeznaczona dwupolowa płyta indukcyjna?
3. Typy dwupalnikowych płyt indukcyjnych.
4. Niezbędne funkcje.
5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?
6. Montaż i podłączenie płyty indukcyjnej.
7. Rekomendacje dwupalnikowych płyt.
2. Dla kogo jest przeznaczona dwupolowa płyta indukcyjna?
3. Typy dwupalnikowych płyt indukcyjnych.
4. Niezbędne funkcje.
5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?
6. Montaż i podłączenie płyty indukcyjnej.
7. Rekomendacje dwupalnikowych płyt.
Działanie płyty indukcyjnej
Indukcja w płycie indukcyjnej generuje energię używając fal elektromagnetycznych. Innymi słowy jest to zmienne pole elektromagnetyczne, które bardzo szybko się zmienia. Wiem, że wciąż jest to bardzo techniczny język i dla niektórych może to wciąż być czarna magia. Więc teraz trochę mniej fachowy język: powstałe w indukcji fale rozgrzewają dno i zawartość garnka, a powierzchnia płyty indukcyjnej pozostaje zimna. Jeżeli ta wiedza Cię nie zadowoliła, to mam dla Ciebie przygotowany specjalny artykuł, który wyjaśni działanie indukcji od A do Z.
Dla kogo jest przeznaczona płyta indukcyjna dwupalnikowa?
Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla małych gospodarstw domowych lub do kuchni w których jest mało miejsca. Jak sama nazwa wskazuje płyta posiada dwa pola grzewcze, są to palniki o różnych średnicach więc można używać różnych naczyń indukcyjnych.
Wspomniałem również na samym początku artykułu iż takie płyty świetnie nadają się dla ludzi, którzy chcą korzystać z różnych płyt grzewczych jednocześnie. Płyta indukcyjna dwupalnikowa posiada standardowe wymiary, w identycznych rozmiarach możemy dokupić dwupalnikową „gazówkę” lub płytę ceramiczną. Mógłbym zaryzykować, że jest to świetne rozstrzygnięcie sporu małżeńskiego, kiedy jedno jest przyzwyczajone do tradycyjnej kuchenki, a drugie do nowoczesnej, bezpieczniejszej wersji.
Typy kuchenek indukcyjnych
Nie chodzi tutaj o nic innego jak kuchenkę do zabudowy i przenośną indukcję. Standardowa kuchenka indukcyjna to taka, którą można „wpuścić” w blat lub szafkę i zapomnieć o dodatkowych zmartwieniach. Ten rodzaj indukcji jest bardziej popularny, co za tym idzie mniej kosztuje i posiada lepsze rozwiązania techniczne.
Z drugiej strony przenośne kuchenki indukcjyne to przede wszystkim świetne wyjście z opresji w kuchniach profesjonalnych, kiedy brakuje pól grzewczych. Przenośną kuchenkę można podłączyć do gniazdka i używać w każdym zakątku kuchni. Takie przenośne indukcje są natomiast droższe i nie są aż tak popularne. Przy domowym zapotrzebowaniu płyta indukcyjna do zabudowy jest po prostu praktyczniejsza.
Niezbędne funkcje indukcji
Booster – aż do 50% szybsze nagrzewanie potraw. Funkcja ta w znacznym stopniu ułatwia i zwiększa komfort gotowania. Czas gotowania ulega skróceniu, wysoka temperatura zostaje osiągnięta w krótszym czasie, końcowo zużywamy mniej energii elektrycznej.
Timer + automatyczne wyłączenie – Warto wybrać płytę indukcyjną, która posiada funkcję czasomierza na każdy palnik grzewczy, dodatkowo po upłynięciu czasu pola grzewcze automatycznie się wyłączają.
Zabezpieczenia dodatkowe – nowa płyta indukcyjna powinna mieć najnowocześniejsze rozwiązania bezpieczeństwa. Mam tutaj na myśli blokady przed dziećmi, zabezpieczenie przed przegrzaniem i zalaniem.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie takiej płyty?
Poniżej opiszę mniej ważne funkcje, ale warto się nimi zainteresować, ponieważ w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zwiększenia satysfakcji z używanego sprzętu:
Wskaźnik ciepła resztkowego – przy nagrzaniu któregoś z pól grzewczych, na panelu sterującym pokaże się symbol litery „H”, który będzie Cię informował o wysokiej temperaturze powierzchni płyty.
Automatyczne rozpoznawanie wielkości garnków – zminimalizuje straty energii i pozwoli jeszcze bardziej wykorzystać oszczędność płyty indukcyjnej.
Sterowanie dotykowe – często zapominamy jak uporczywe w czyszczeniu są elementy zwykłych kuchenek gazowych, idealnie płaska powierzchnia to najwyższy komfort czyszczenia płyty indukcyjnej.
220-240V lub 400V – płyta indukcyjna dwupalnikowa w standardzie jest wyposażona w przyłącze 400V czyli na tzw. „siłę”. Nie ma jednak problemu, aby przemostkowaniem przyłącza zajął się wykwalifikowany elektryk. Dzięki prostemu zabiegowi płyta będzie mogła być.
Dwupolowa płyta indukcyjna – montaż i podłączenie
Jest to temat, który zawsze budził trochę kontrowersji, o ile z montażem płyty większość nie ma problemu, to podłączenie nie zawsze jest jasne. Jest ku temu odpowiedni powód, ponieważ podłączeniem płyty indukcyjnej powinna zajmować się osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia! Podłączając indukcję samodzielnie możesz zaszkodzić sobie, sąsiadom i na pewno możesz zapomnieć o gwarancji na sprzęt.
Montaż
Płyta indukcyjna dwupalnikowa nakładana jest na otwór wycięty w blacie lub szafce. Standardowe wymiary dwupolowej płyty indukcyjnej to 310 x 520 mm (S x G), grubość sprzętu, który będzie ukryty pod blatem wynosi około 55 mm, natomiast grubość szkła to około 4mm. Jeżeli zaś chodzi o wymiar otworu, to oczywiście jest on troszkę mniejszy od samej płyty indukcyjnej. Wymiar otworu dla powyższego przykładu powinien wynosić 280 x 490 x 52 (S x G x W). Należy pamiętać, że są to ogólne wymiary, różni producenci mogą używać innych wymiarów do swoich kuchenek, dlatego zawsze przed podjęciem jakichkolwiek kroków dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi danego sprzętu. Poniżej zamieszczam również rysunek techniczny, który byłby wykorzystany przy montażu płyty z powyższego przykładu:
Podłączenie płyty indukcyjnej
Według zaleceń większości producentów przekrój przewodów przyłączeniowych (od skrzynki z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym do płyty) powinien wynosić:
– Przy instalacji 3 fazowej (siła lub inaczej 400V) powinniśmy zastosować przewód minimum 5 x 2.5 mm2
– Przy instalacji 1 fazowej (220-240V) powinniśmy zastosować przewód minimum 3 x 4 mm2
Aby uniknąć zbyt dużego obciążenia instalacji elektrycznej, zaleca się podłączać płytę indukcyjną na zupełnie osobnym obwodzie elektrycznym, który jest odpowiednio zabezpieczony.
Powyższe informacje to podstawa bez której nie należy zaczynać. Na temat odpowiedniego podłączenia płyty indukcyjnej posiadamy całkowicie osobny artykuł, który w całości pokrywa wszystkie zagadnienia prawidłowego podłączenia. Pamiętaj, że przyłączeniem sprzętu w postaci płyty indukcyjnej powinna zajmować się wykwalifikowana osoba.
Płyta indukcyjna dwupalnikowa – rekomendacje serwisu PłytaIndukcyjna.pl
FREGGIA HCI32B – SPRAWDŹ CENĘ
– Timer z automatycznym wyłączaniem
– Booster na każdym polu grzewczym
– Zaawansowane zabezpieczenia
– Wskaźnik ciepła resztkowego
KERNAU KIH 3211 – SPRAWDŹ CENĘ
– Wysokiej jakości powierzchnia ceramiczna
– Booster na każdym polu
– Zaawansowane zabezpieczenia
– Timer
BEKO HDMI32400DT – SPRAWDŹ CENĘ
– Booster na każdym polu
– Timer z automatycznym wyłączaniem
– Zaawansowane zabezpieczenia
– Wykrywanie wielkości i obecności garnka
FRANKE FHSM 3022I – SPRAWDŹ CENĘ