Piekarnik DUO - jak działa i czy warto kupić?

Piekarnik DUO jest coraz częściej wybieranym typem piekarnika do domu. Mogą o tym świadczyć reklamowane przez producenta cechy tego urządzenia – oszczędność czasu, energii i miejsca. Sprzedawcy zawsze obiecują wiele, a jak jest na prawdę dowiadujemy się w momencie wypróbowania sprzętu. W tym artykule dowiesz się co to jest technologia dual cooking i czy faktycznie wszystko działa tak, jak to opisuje sprzedający.

Spis treści
1. Technologia Dual Cooking
2. Praktyczne zastosowanie
3. Dodatkowe funkcje
4. Rekomendowany piekarnik dwukomorowy
5. Podsumowanie

Technologia Dual Cooking / Duo

 

Jak sama nazwa wskazuje „dual” lub „duo” mamy tutaj do czynienia z liczbą dwa. Dokładniej chodzi o możliwość pieczenia dwóch różnych potraw, na różnych ustawieniach czasowych oraz temperaturach gotowania. Dodatkowo zapachy potraw, które znajdują się w środku komory pieczenia się nie wymieszają. Przykładowo możemy jednocześnie piec ciasto z ustawieniami 150 stopni celcjusza oraz timerem na 15 minut i rybę ustawioną na 200 stopni celcjusza i alarmem dźwiękowym ustawionym na 20minut.

 

Jak to się dzieję, że podczas gotowania różnych potraw woń nie miesza się ze sobą? Otóż piekarniki z funkcją Dual Cooking / Duo wraz z zakupionym piekarnikiem dołączają specjalną „kurtynę” która ma za zadanie odgrodzić potrawy znajdujące się we wnętrzu piekarnika. Piekarniki dwukomorowe również wyposażone są w dodatkowe wentylatory, które pomagają sterować gorącym powietrzem podczas pieczenia oraz uniezależnić od siebie dwie połówki piekarnika.

 

Zastosowanie powyższej technologii faktycznie pozwoli nam zoszczędzić kilka czynników podczas naszych kulinarnych eksperymentów – czas, energię oraz przestrzeń. Używając takiego piekarnika nie musimy używać całej komory pieczenia do podgrzania blaszki z frytkami. Za pomocą separatora wystarczy przedzielić komorę i do pieczenia użyć tylko połowy piekarnika. Oczywistym jest fakt, że połowa piekarnika nagrzeje się o wiele szybciej niż cały.

 

Praktyczne zastosowanie – czyli jak to się je?

 

Piekarnik duo w obsłudze nieznacznie różni się od tradycyjnych piekarników elektrycznych. Jako nieznaczną różnicę oczywiście mam na myśli dodatkowy element w postaci obsługi funkcji podwójnego pieczenia, która jest banalnie prosta. Aby uruchomić dual cooking wystarczy do piekarnika włożyć separator i panelu sterowania wybrać opcję podwójnego grzania. Wybierając poszczególne poziomy (dół lub góra) ustalamy gałką lub przyciskami dotykowymi temperaturę grzania oraz timer na poszczególne komory. Oczywiście powyższa instrukcja może nie pasować do wszystkich producentów takich sprzętów. Zapewniam jednak, że można to ogarnąć samemu nawet nie czytając instrukcji obsługi.

 

 Funkcje, które powinny się znaleźć w piekarniku duo to…

Nie będę tutaj wspominał o termoobiegu, oświetleniu czy funkcji grill. Obecnie produkowane piekarniki posiadają w standardzie wyżej wymienione funkcje, dlatego nie trzeba ich porównywać pod tym względem. Poniżej zamieszczam funkcje oraz krótki opis dlaczego według mnie są one niezbędne w piekarnikach duo:

 

piekarnik duo

Prowadnice teleskopowe – prowadnice ułatwiają życie. Szufladki wraz z potrawami można sobie płynnie wysunąć nawet przy dużym obciążeniu. Przy wykorzystaniu prowadnic znacznie zwiększymy komfort i bezpieczeństwo użytkowania piekarnika.


Czyszczenie katalityczne, parowe lub pyroliza – 
dodatkowy system czyszczenia w piekarniku to zawsze duży plus. Funkcja czyszczenia pozwoli utrzymać wnętrze komory piekarnika w nieskazitelnej czystości. Zaoszczędzimy również dużo czasu, teraz piekarnik zajmie się skrobaniem zabrudzeń.


Duża pojemność wewnętrzna – 
standardowe piekarniki elektryczne wyposażone są w komorę do ok. 60l, przy piekarnikach duo 60l to absolutne minimum. Przy użyciu separatora wnętrze piekarnika podzieli się na pół, należy sobie wtedy zadać pytanie czy dalej bez problemu będziemy mogli piec np. dużą gęś i drożdżowe ciasto? Jeżeli zdecydujemy się na piekarnik dwukomorowy o wartości większej niż 60l to z pewnością wystarczy nam miejsca na swobodne gotowanie.


Gotowe programy typu Auto Cook – 
wygodne i nowoczesne rozwiązania ułatwią życie kucharzom-amatorom i zaoszczędzą czas tych bardziej zabieganych. Wystarczy wybrać typ jedzenia i jego wagę (np. kurczak 300g) a piekarnik sam dobierze odpowiednią temperaturę i czas tak aby idealnie przyrządzić potrawę.

 

 

Rekomendacje serwisu PlytaIndukcyjna.pl

Poniżej zamieszczam kilka rekomendowanych piekarników z funkcją dual cooking, które zostały przetestowane przez redaktorów PlytaIndukcyjna.pl. Naszą uwagę przykuły trzy firmy zajmujące się produkcją takich piekarników – Samsung, Beko oraz Solgaz. Uzasadnienie naszych wyborów znajdziesz w opisach sprzętów poniżej:

 

SAMSUNG NV75J7570RS

PIEKARNIK DUO SAMSUNG NV75J7570RS – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Aż dwa systemy czyszczące (pyroliza i czyszczenie parowe)
– Cichy domyk
– Ogromna komora wewnętrzna (75L)
– Doskonałe oświetlenie
– 40 Programów Auto
– Duży zakres temperatur (od 30st do 300st)

 

 

 

SAMSUNG NV70H5787CB

PIEKARNIK DUO SAMSUNG NV70H5787CB – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Dwa systemy czyszczące (katalityczne i parowe)
– Duża komora wewnętrzna (70L)
– Zabezpieczenie antyprzepięciowe
– 40 Programów Auto
– Energooszczędny

 

 

 

BEKO BVR35500XMS

PIEKARNIK DUO BEKO BVR35500XMS – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Technologia SURF
– Ogromna komora wewnętrzna (aż 80L)
– Cichy domyk
– Katalityczny system czyszczenia
– 82 Programy Auto 

 SOLGAZ SP70 DUO

PIEKARNIK DUO SOLGAZ SP70 – SPRAWDŹ CENĘ

– Termosonda
– Czyszczenie kataltyczne
– Cichy domyk
– Duża komora wewętrzna (67L)

 

Piekarniki Duo mają bardzo elastyczne spektrum zastosowań. Świetnie nadają się do używania w kuchniach profesjonalnych (niektóre modele mają dodatkową funkcję pieczenia na parze). Urządzenia można również wykorzystać w zwykłych kuchniach, jeżeli mało gotujemy to używamy jednej komory, jeżeli mamy więcej dań, to używamy separatora i możemy wtedy „ugotować dwie pieczenie na jednym ogniu”.