Płyta indukcyjna w bloku - jak dokonać wyboru?

MONTAŻ I PODŁĄCZENIE PŁYTY INDUKCYJNEJ W BLOKU

Płyta indukcyjna do bloku? Dlaczego nie? Nowe modele płyt indukcyjnych (wybrane) możesz podłączyć nawet w starym bloku, gdzie masz niską moc przyłączeniową. Nie potrzebujesz tzw. „siły”, ani specjalnej instalacji. Wystarczy wybrać odpowiedni model płyty, by działała prawidłowo i nie powodowała kłopotów z instalacją elektryczną.

W dzisiejszym wpisie pokażę Ci dostępne na rynku modele płyt indukcyjnych, dzięki którym nie będziesz musiał/a zwiększać mocy przyłączeniowej w zakładzie energetycznym (koszty), pruć ścian w celu podłączenia instalacji 380V (koszty), ani martwić się o prawidłowe działanie płyty po podłączeniu. Zaczynajmy.

Spis treści
1. Jak działa indukcja w bloku?
2. Montaż i podłączenie płyty w bloku.
3. Niezbędne funkcje płyty indukcyjnej w bloku.
4. Funkcje dodatkowe.
5. Kolory oraz rozmiary płyt indukcyjnych.
6. Rekomendowane płyty indukcyjne.

Jak działa płyta indukcyjna w bloku?

Jeśli zdecydujesz się na kupno płyty indukcyjnej przeznaczonej do bloku, będzie ona działała identycznie jak każda inna indukcja.

Płyty konstruowane z przeznaczeniem do mieszkań w blokach nie różnią się od innych płyt indukcyjnych ani sposobem obsługi, ani wyglądem, ani szybkością działania.

Jak wiesz, płyty indukcyjne nie mają sobie równych w szybkości grzania potraw. Odpowiedni model płyty, nawet korzystający z mniejszej mocy przyłączeniowej, powinien działać bardzo szybko.

Czym różni się płyta indukcyjna do bloku od pozostałych indukcji?

Z racji tego, że w bloku najczęściej masz: mniejszą moc przyłączeniową, instalację jednofazową (230V), niskie zabezpieczenie przedlicznikowe to jedyna indukcja, która bez prucia ścian czy przeprowadzki będzie działała prawidłowo (i nie spowoduje zagrożenia dla Ciebie i sąsiadów) to :

  • płyta indukcyjna małej mocy (najczęściej od 2,5kW do 4kW) albo

  • płyta indukcyjna z regulacją mocy (płyta w której sam ustalasz jaką moc ma wykorzystywać sprzęt)

Płyty indukcyjne małej mocy są już rzadko spotykane na rynku z uwagi na fakt, że producentom łatwiej wyprodukować jedno urządzenie, które będzie miało wiele możliwości podłączenia. Tym samym taka płyta może być sprzedana do wielu klientów (i tych mieszkających w bloku, jak i tych korzystających z „siły” w domach jednorodzinnych).

Płyty fabrycznie produkowane z mocą znamionową 2,5kW- 4kW są poza tym droższe niż uniwersalne płyty z regulacją mocy. Nie ma zatem sensu zakup takiego sprzętu.

Płyta do bloku- jaką markę wybrać?

Jedyne płyty na jakie należy zwracać uwagę szukając indukcji do bloku to płyty z regulacją mocy i możliwością podłączenia jednofazowego.

Na rynku mamy obecnie 3 wiodących producentów, którzy skupili się na projektowaniu uniwersalnych płyt indukcyjnych. Każdy z nich ma w ofercie przynajmniej jedną taką płytę. Ci producenci to: Gorenje (płyty z regulacją mocy produkowane w Słowenii- występują w kolorze czarnym i białym), Bosch i Whirlpool (który produkuje najpopularniejszą w Polsce płytę do bloku- ACM 932).

Płyty te gwarantują możliwość:

  • podłączenia pod zwykła instalację 230V w bloku

  • regulację mocy już po podłączeniu na panelu sterowania

Montaż i podłączenie płyty w bloku

Przy montażu płyty indukcyjnej nie ma większej filozofii i może to zrobić praktycznie każdy, kto ma chociaż trochę pojęcia na temat rysunków technicznych. Oczywiście pomijam tutaj specjalne narzędzia, ponieważ aby wyciąć otwór należy mieć wyrzynarkę albo po prostu zamówić blat / szafkę u stolarza z wyciętym już otworem. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, to poleciłbym skorzystanie z usług fachowca i ewentualnie samodzielne zamontowanie sprzętu.

 

płyta indukcyjna w bloku

Podłączenie płyty indukcyjnej- czy można samodzielnie?

Jak wspomniałem o łatwym montażu „na własną rękę”, to stanowczo odradzam podłączenia płyty w podobny sposób. Dlaczego?

Jeżeli się na tym nie znasz to możesz stworzyć zagrożenie nie tylko samemu sobie, ale też swoim sąsiadom, a przede wszystkim swojej płycie indukcyjnej.

Podłączając sprzęt bez specjalnych uprawnień automatycznie tracisz gwarancję. Dlatego zalecamy kontakt z wykwalifikowanym fachowcem, który oceni stan kabli w bloku, bezpieczników i bezbłędnie podłączy sprzęt do instalacji elektrycznej.

W Warszawie i Wrocławiu, mamy swoich elektryków- specjalistów od indukcji i wykonujemy fachowe podłączenie każdej płyty indukcyjnej. Jeśli zechcesz, wykonamy dla Ciebie fachowe podłączenie. Zadzwoń na 514-777-556 lub zerknij na podstronę „Podłączenie płyty indukcyjnej„.

Montaż

Płyty indukcyjne sprzedawane są w trzech standardach rozmiarowych, my natomiast w przykładzie skupimy się na najbardziej popularnej wersji tzw. „sześćdziesiątce”. Jest to płyta, która pasuje do szafki o szerokości 60cm, czyli do prawie wszystkich mebli kuchennych.

Jej wymiar to w większości przypadków 590 x 520 x 55 mm (S x G x W), a wymiar odpowiedniego otworu do tej płyty to 560 x 490 x 55 mm (S x G x W). Te wymiary mogą się różnić o kilka milimetrów, zależnie od producenta płyty.

płyta indukcyjna w bloku

Płyty indukcyjne o tych wartościach ważą około 11-14kg i montuje się je nakładając na wcześniej przygotowany otwór. Niektórzy producenci zaopatrzają swoich klientów w metalowe zakładki, które lepiej utrzymują płytę w miejscu.

Należy również wspomnieć o dodatkowej przestrzeni potrzebnej na wentylację. Do grubości płyty (55mm) należy również doliczyć około 10mm wolnego miejsca na odpowiednie „oddychanie” indukcji. Poniżej zamieszczam przykładowy szablon montażowy, który pasuje do wcześniej opisanej płyty indukcyjnej:

Podłączenie płyty indukcyjnej

Tak jak wspomniałem wcześniej, nie znasz się na podłączaniu sprzętów elektrycznych, to nawet nie próbuj zaoszczędzić! Obiecuję Ci, że wyjdziesz na tym lepiej wynajmując wykwalifikowanego fachowca. Jeżeli jednak jesteś ciekaw jak prawidłowo podłączyć płytę indukcyjną i chcesz doglądać swojego fachowca, to sprawdź ten artykuł.

 

Płyta indukcyjna w bloku – najważniejsze funkcje

 

Primo, najważniejsza funkcja, która powinna znaleźć się w każdej funkcji z przeznaczeniem do użytku w bloku to regulacja mocy przyłączeniowej. Technologia ta pozwala na regulację mocy wyjściowej urządzenia w każdej chwili. Aby dokonać zmianę w poborze mocy wcale nie musimy demontować lub rozbierać sprzętu, cała operacja zajmie nam zaledwie 1 minutę, a wszystko ustawia się z poziomu panelu sterującego.

Dla kogo jest ta funkcja? Dla wszystkich osób, które chcą wykorzystać prawdziwą moc indukcji używając jej w bloku. Jak wiadomo do instalacji podłączonych jest kilka urządzeń, które w znacznym stopniu mogą ją obciążyć.

Załóżmy, że chcesz coś ugotować na swojej płycie indukcyjnej, ale w tym samym czasie działają jeszcze inne urządzenia (np. zmywarka, lodówka i piekarnik).

Teraz w głowie zaświeciła się lampka, jeżeli włączymy jeszcze płytę indukcyjną to wystrzelą korki i będziemy musieli włączać wszystko od początku.

 

płyta indukcyjna w bloku

Nic bardziej mylnego, ponieważ z pomocą przychodzi właśnie regulacja mocy przyłączeniowej płyty. Standardowo indukcje posiadają moc przyłączeniową 7.4kW, w zależności od włączonych pól grzewczych i ustawionych na nich poziomów grzania będziemy wykorzystywać więcej lub mniej mocy.

Można założyć, że skoro płyta ma 7.4 kW, to wykorzystując jedno pole na maksymalnym grzaniu sprzęt pobiera około 1.9 kW. Problemy zaczynają się, kiedy chcemy wykorzystać więcej niż jedno pole i to na innych poziomach grzania.

Powyższe „przeliczenia” nie zawsze są dokładne, ponieważ niektóre indukcje działają w sposób w którym nierównomiernie pobierają moc i nie zawsze można określić ile faktycznie jej potrzebują. W tym przypadku regulacja mocy wyjściowej urządzenia zaoszczędzi nam nerwów i obliczeń, dodatkowo moc można zwiększać / zmniejszać w każdym momencie.

Przykładowo jak już wyłączymy piekarnik i naczynia zostaną wymyte przez zmywarkę, to płytę możemy „podkręcić na maxa”. Moc (w zależności od producenta) możemy regulować od 1kW do maksymalnej mocy oferowanej przez danego producenta.

Wiesz już wszystko na temat regulacji mocy, poniżej znajdziesz funkcje, które naszym zdaniem również są niezbędne, aby płyta indukcyjna w bloku dostarczyła nam najlepszych wrażeń:

– rozpoznawanie wielkości i obecności garnków – świetny dodatek do fukcji łączonych pól grzewczych. Technologia oszacuje średnicę garnka i sprawi, że ciepło zostanie przesłane tylko tam gdzie znajduje się naczynie. Rozwiązanie z pewnością zmniejszy stratę cieplną i elektryczną.

– łączone pola grzewcze – funkcja zlokalizowana jest po lewej lub prawej stronie urządzenia, pozwala na połączenie dwóch pól grzewczych w jedno, duże. Idealne jeżeli mamy garnki niestandardowej wielkości (bardzo małe, bardzo duże lub dziwne kształty naczyń).

– zaawansowane zabezpieczenia sprzętowe – płyta indukcyjna w bloku powinna być wyposażona w jak najwięcej technologii, które uchronią mieszkanie i nas przed niebezpieczeństwem. Jako takie zabezpieczenia na myśli mam sygnał dźwiękowy i automatyczne wyłączenie przy zalaniu urządzenia cieczą, blokady przed przypadkowym włączeniem i wyłączeniem oraz wskaźnik ciepła resztkowego.

– timer z automatycznym wyłączaniem – jest to również dodatkowy aspekt bezpieczeństwa, warto aby płyta była wyposażona w czasomierz na każde pole grzewczye oraz możliwość ustawienia czasu wyłączenia urządzenia.

Dodatkowe specyfikacje płyt – kolory oraz rozmiary

Najpopularniejszym rozmiarem płyty grzewczej (indukcyjnej, ceramicznej, gazowej) jest tak zwana „sześćdziesiątka”. Taka płyta nie posiada dokładnie 60cm szerokości, tylko mieści się do szafki o takiej szerokości, wymiar samej płyty jest nieco mniejszy. Oczywiście płyty można spotkać w innych rozmiarach inne, mniej popularne rozmiary to 77cm (które pasują do szafki o szerokości 80cm) oraz 32-35, o których możesz poczytać tutaj. 

płyta indukcyjna w bloku

Na rynku sprzętów AGD producenci bombardują nas przepięknym designem i unikatowym odcieniem produkowanych przez nich sprzętów. Płyty indukcyjne również można spotkać w najbardziej rozmaitym wzornictwie i kolorze. Najczęściej jednak stworzone są z czarnego szkła ceramicznego, indukcje w tym kolorze są tańsze. Tym, którym zależy na eleganckim wyglądzie mogą wybrać indukcję w białym kolorze. Płyta indukcyjna w takim kolorze jest bardziej odporna na zabrudzenia i generalnie ładniej się prezentuje w pomieszczeniu.

Płyta indukcyjna w bloku – nasze typy:

 

 

ranking płyt indukcyjnych

 GORENJE IT 635 ORAB / ORAW – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Super ciche działanie płyty

– Booster i power booster na każdym polu grzewczym

– Zaawansowane zabezpieczenia bezpieczeństwa

 

 

ranking płyt indukcyjnychBOSCH PVS611B1E – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Elektroniczne rozpoznawanie wielkości naczyń

– Wysokiej jakości powierzchnia ceramiczna

– Zaawansowane zabezpieczenia bezpieczeństwa

 

 

 

ranking płyt indukcyjnychWHIRLPOOL ACM 932 BA – SPRAWDŹ CENĘ

 

– Wydajny Booster 3kW

– Funkcje ekonomicznego grzania

– Wygodne sterowanie